Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7°C
Karla Karışık Yağmur

Babıâli’nin fularlı patronu: Mehmet Ali Yalçın

18.04.2021 - 19:33    google-news - ABONE OL

MAY Yayınları’nın kurucusu ve gazeteci Mehmet Ali Yalçın basın yayın tarihimizin öncü isimlerindendir. Bugün birçok yayınevinde yöneticilik yapan arkadaşlarımız onun yayınevinde deneyim kazanmışlardır.

Türk yayın tarihini, yayımlanan kitapların yazarlarını, çevirmenlerini yazarken bir sınıfı unutuyoruz. Birçok yasağa rağmen önemli kitapları bastılar, yargılandılar. Onlar da basın yayın dünyasının öncüleridir.
Bu adlardan biri olan Mehmet Ali Yalçın (1924-1980) Bakü’de doğdu, Ankara’da Bakan Dr. Nuri Bayar’la dört yayıncıyla kâğıt sorununu görüşmeye gittiğinde bakanlıkta kalp krizi geçirip öldü.
Babası Mehmet Ali Yalçınkaya; Dr. Şefik Hüsnü Değmer, Reşat Fuat Baraner ve Zeki Baştımar ile Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) kurucularındandı, Adana’da sürgündeyken öldü.
Mehmet Ali Yalçın 1965 yılında MAY Yayınları’nı kurdu. Bugün birçok yayınevinde yönetici durumunda olan arkadaşlarımız onun yayınevinde deneyim kazanmışlardır.
Yayıncılığının yanı sıra gazeteciliği de bırakmadı.
Hangi gazetelerde yazdığını anımsayalım:
◊ Tan
◊ Cumhuriyet
◊ Yeni Sabah
◊ Vatan
◊ Milliyet
◊ Havadis
◊ Politika
Birçok yazarın, çevirmenin ilk kitaplarını yayımladı.
◊ Oğuz Atay’ın ‘Tutunamayanlar’ını yayımladı.
◊ Hasan İzzettin Dinamo’nun sekiz ciltlik ‘Kutsal İsyan’ ile ‘Kutsal Barış’ını çıkardı.
◊ Asım Bezirci, Selâhattin Hilav, Atillâ Tokatlı da çevirmenler kadrosunda yer aldı.
Yayınlarından seçmeler:
◊ Dimitir Dimov – Sarı Dünya
◊ Madeleine Riftaud – Vietkong Çetecileri Arasında
◊ Upton Sinclair – Altın Zincir
◊ Orhan Kemal – Evlerden Biri
◊ Emin Türk Elçin – Tarih Boyunca İleri Geri Kavgası
‘Dünya Yazarları ve Eserleri Ansiklopedisi’ projesini Selâhattin Hilav ve Attilâ Tokatlı gerçekleştirmeye başladı, iki ciltten sonra proje devam edemedi. MAY Edebiyat Ödülleri’ni kurdu.
O yılları düşündüğünüzde yayıncının siyasi, edebi açıdan ne kadar önemli bir rolü olduğunu anımsatmak istedim.


Bu Haberi Paylaş
          google-news
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.