Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu

Dekorasyon Nasıl Olmalı?

08.04.2021 - 14:36    google-news - ABONE OL

Dekorasyon nasıl olmalı? Dekorasyon; mekanın içi veya dışı için uygulanan estetik sınırlar içerisinde, algıyı uyaracak nitelikte donanımlı bir planlamadır. Bu planlama içerisinde sanatın tüm dalları kullanılabilir, tasarımın olduğu yerde sanat ana temadır. Bundan yola çıkarak dekorasyon nasıl olmalıdır sorusu zihinde aynı zamanda kendi cevabını doğuracaktır. Örneğin Adana tadilat firması hallaç yapı tadilat dekorasyon, dekorasyon konusunda atılabilecek adımlara son derece hakimdir. Önemli olan husus adımların nasıl ilerlediğidir:

Dekorasyon Nasıl Olmalı?

l  1’inci adım: Öncelikle dekore edilecek mekanın, kime ve kimlere planlanacağı belirlenmelidir. Kişinin veya kişilerin en uygun zevk, işlevsellik, terapi niteliklerini karşılayacak renk malzeme ve objeler belirlenmelidir.

l 2’inci adım: Bu nitelikler belirlendikten sonra kullanılacak veya tasarlanacak uygulamalar hazırlanacak, bir konsept seçilebilirse dekorasyon süreci daha hızlanabilir ve kolaylık sağlanabilir örneğin sonbahar konsepti üzerine belirlenecek renkler ve malzemeler daha belli başlı olduğu için dolayısıyla böyle bir konseptle ilerleme daha hızlı kaydedilecektir.

l 3’üncü adım: Tüm bu temel noktaların ardından bütçeye uygun araştırmalar yapılmalı, pahalı bir ürünün birçok alternatifini bulabilirsiniz, bütçeniz için iyi araştırmalar yaparsınız ya da geri dönüşüm projeleriyle tasarımlar yapabilirseniz hem ekonomik hem tasarruflu bir dekorasyon sağlayabilirsiniz. Bunu başarmak bir vizyon gerektirecektir bu yüzden sabit fikirlilikten biraz sıyrılmak gerekli, hem doğamız için hem aşırı tüketimi ve kaynaklarımız doğru kullanmak için geri dönüşümlü projelere dekorasyonumuzda yer verebiliriz.

Dekorasyon Oluşumu

Bu üç adımı sağlıklı şekilde atınca ortaya konulan dekorasyonun belli bir imajı olacaktır. Yapılan dekorasyon planına dahil olan her şey tek bir konuya bağlı olmak zorunda değildir bu tamamen kişilik özelliklerinize bağlı, bir kaç konuyu harmanlayıp bir sunum da kazanabilirsiniz ya da oldukça minimal bir planlama da yapabilirsiniz bunlar düşünülürken ortaya aslında kendi yaratıcılığınızı koyarsanız daha da bütünleşeceksinizdir dekorasyonla.

Bir dergiden veyahut blog gibi herhangi mecradan kopyaladığınız planlar, ilk baştaki hevesle yapılan kopyalama dekorasyon hoşunuza gitse de uzun vadede bıkacaksınızdır, iki sene de bir dekorasyon değiştirme çok da sağlıklı değildir, öngörülü olup alanı en işlevsel ve en donanımlı şekilde kullanılır halde bir disiplin oluşturulmalıdır.

Bu fikir tabi ki herhangi bir plan sonsuza dek aynı kalmalı anlamı taşımamalıdır aktarmak istenilen, alan ne için kullanılacaksa büyük ölçüler içerisinde ürünün nasıl konumlanacağı ve tüm diğer kullanılacak obje renk ve malzemelerle oluşturulabilecek tema ve temalara göre belirlenen sınırlar içerisinde en iyi şekli zaten mevcuttur.

Adana’da yaşayan kişilerin dekorasyon konusunda evi için tercih ettiği kuruluşlardan bir tanesi ise Hallaç yapı, Adana ev tadilat firmasıdır.

 Yapılan Dekorasyon Hataları

Herhangi bir dekorasyon fikri ilham olabilir anca birebir aynısı yapılmamalıdır, dekore edilecek alan kime ve kimlere hitap edecek ise, diğer örnek dekorasyonlar referans alınarak yeni, üzerine eklenmiş veya değiştirilmiş fikirlerle baştan alınmalıdır, her oluşumun bir ruhu olmalıdır ki insanla her daim iletişimde olabilsin, bir ev veya hastane veya ofis dekore edilecekse orada bulunanlara destek vermeli ve olumlu etkiler bırakmalı ki bu dekorasyonun sürdürebilirliği, olumlu etkileri ve insanla bir tamamlayıcı nitelikleri olsun.

Örnek vermek gerekirse şu an ki kamusal binaların dekorasyonunu göz önüne aldığımızda aslında orada bir dekorasyon olmadığını görürüz ve bu durum bu binalarda çalışanların çalışma azmini dahi düşürebilmekte olabilir. Doğamız gereği estetikle her yerde iç içe olmalıyız, bu hususta dekorasyon nasıl olmalıdır ya da nasıl olmamalıdır adına birçok örnekle iç içe yaşamaktayız.

Dekorasyon, ev geneline yapıldığı gibi evin bir bölümüne de yapılabilir. Adana’da bu konuda bir örnek vermek gerekirse, Adana banyo tadilat konusunda hallaç yapı tercih edilebilir.

 

 

 


Bu Haberi Paylaş
          google-news
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.