Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7°C
Karla Karışık Yağmur

Mesleki Gelişim: ‘İlk tanışma’

Ferhat Huseyin Manav
12 yıllık iletişim sektöründe ki yöneticilik kariyerimin kazandırdığı tecrübelerle, iş hayatının zorluklarını yaşayan, kariyer basamaklarını doğru tırmanamayan, üst amiri ile sürekli problem yaşayan ve kendini mesleki anlamda geliştirmek isteyen bireylere ve kurumlara danışmanlık ve koçluk konusunda hizmet veriyorum.

İster bir işletmede kariyer planları olan orta düzey veya alt kademe de çalışan olun; ister aynı işletmede bir yönetici. Hangi pozisyonda ne iş yapıyorsanız olun eğer ulaşmak istediğiniz nokta başarıysa, bunun iki temel ve sürdürülebilir yöntemi var. Bunlardan birincisi disiplin, ikincisiyse ekip. Eğer bu iki terimi yöntem olarak birbirleriyle bağlantılı şekilde kurabilir ve sürdürebilirsiniz başarıya giden değil, başarının sizi takip ettiği birisi haline dönüşürsünüz. Edindiğim tecrübelerden yola çıkarak söyleyebilirim ki öncelikli olarak disiplin, takibinde ekip sıralamasıyla gitmenizde fayda görüyorum. Çünkü iki-üç kişilik bir personel kadrosu da ekip olarak adlandırılabileceği için ekip oluşumunu yapıp, üzerine disiplini aşılamak daha güç ve zordur. Önceliğinizin disiplin olması, ekip kurma aşamasında görüştüğünüz kişilerle de bu beklentileriniz üzerinden konuşarak onları ne ile karşılaşacakları ve sizin onlardan beklentilerinizin ne olduğu üzerine görüşerek hazırlarsanız; disiplinin üzerine kurulmuş bir ekibin savaş meydanında ki bir askerden farkı olmayacaktır. Bunu tüm sektörlerde ve yönetim ortamlarında kullanabilirsiniz.
Başarının formülü basit ama uygulaması güçtür. Bu iki terimin ve yöntemin uygulanabilmesi için gerekli olan şey ise, uygulayıcının üstünde yer alan yöneticinin kendi ekibi için de bu terim ve yöntemi uygulamasıdır. Bu tam anlamıyla bir zincirleme sistem olarak karşımıza çıkıyor.
Bahsettiğim iki terimi kendi içinde incelediğimizde aslında neden başarıyı getiren iki terim olduğunu anlamak da mümkün.
üzenli olmak
İ htiyaçlara göre hareket etmek
adık olmak
İ nanmak
P lanlı olmak
aubali olmamak
İ stikrar yakalama ve onu korumak
egatif durum ve insanlardan uzak durmak

(Her iki terimde aslında yöneticinin sorumluluğunda uygulanması gereken terimler fakat bu terimin özellikle ilk iki maddesi iki teriminin de sağlıklı şekilde çalışabilmesi açısından önemli ve uygulayıcının hassasiyetine ihtiyaç duyar)

nerjik olmak
reatif olmak
İ nançlı olmak
lanlı gitmek

(Ekip teriminin içeriğinde ki eylemler aslında altınızda çalışan personelden beklentiniz olan durumlar.)

Ekibinizden ilk terim olan disiplinin açılımında kurallara uyarak, ikinci terim olan ekip in açılımındaki eylemleri yapmalarını isteyin.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
3 Temmuz 2020
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.